Dağ Evleri

Kıbrıscık Belediyesi Köroğlu Dağ Evleri

Antik çağlarda “Kutsal Gür Su” anlamını taşıyan Kyberis (Kiberis); Kıbrıscık’a adını vermiştir. Kıbrıscık, Köroğlu Dağı’nın güney eteklerine kurulmuş, sessiz, dingin ve en bakir haliyle sizlere kucak açıyor.

İşte bu sessizliğin ve dinginliğin ve de halk kahramanı Köroğlu’nun mekânı, Köroğlu Dağları’nın eteklerinde, Kıbrıscık Belediyesi tarafından yaptırılan, 60 kişinin konaklayabileceği dağ evleri; 1200 m. rakımda, bol oksijenli atmosferi ile solunum yolları ve romatizmal hastalıklara deva olan ardıç ve çam ağaçlarının arasında keyifli bir konaklama merkezi.
Köroğlu Dağ Evleri; soğuk ve sıcak su ile bir evde bulunması gerekli tüm malzeme, araç ve gereçlerle donanımlıdır. Konuklarımız, yiyecek ve içecek maddeleriyle geldiklerinde dağ evleri ile bütünleşmiş olacaklardır.

Köroğlu’nun diyarına Ankara ve İstanbul’dan birkaç saatte nasıl ulaşabilirsiniz?

Ankara yönünden gelenler; Beypazarı’na geldikten sonra, adını mağaralarından almış İnözü Vadisi’nin ve ilçe sınırımızda ise Karagöl Tabiat Parkı’nın çam ormanlarını ve Karagöl’ün doğallığını seyrederek 50 km ve yaklaşık 50 dakikalık yolculuktan sonra Kıbrıscık’a ulaşabileceklerdir.

İstanbul yönünden gelenler ise; Bolu’ya geldikten sonra, köknar ağaçları ile bezeli doğa harikası Gölcük’ten, çam ormanlarının ve yaylaların içinden geçerek 60 km ve 60 dakikalık muhteşem bir yolculuktan sonra ulaşabileceklerdir.

Ulaşım sonrası Sizleri öncelikle; sessizlik, dinginlik ve huzur, sonra ise engin ve masmavi bir gökyüzü ile Köroğlu’nun yardımsever torunları tüm sıcaklıklarıyla karşılayacak. Vahşi doğası, çağıl çağıl akan dereleri, yaylaları, orman içi dinlenme yerleri, dağ yürüyüşü için uygun alanları ve kanyonları, temiz havası ve suyu, çağdaş yapısı ve kültürel değerleriyle tanışacağınız engin bir vahayla buluşacaksınız. Gecenin berraklığında, gökyüzünü aydınlatan yıldızların seyrine doyamayacaksınız. Köroğlu ile tanışacaksınız.

Daha Fazla Bilgi: 
Kıbrıscık Belediyesi Web Sitesi  www.kibriscik.bel.tr

                                  Karadoğan Mah. Belediye Sokak No:4  14610 Kıbrıscık Bolu                                         Tel : 0.374.4412394   Fax : 0.374.4412023   E-Posta: info@kibriscik.bel.tr

Kaynak : Kıbrıscık Belediyesi Web Sitesi
Not: Fotoğraflar Sayfamıza aittir...
Bolu Kıbrıscık İlçesi

Yorum Gönder

Kıbrıscık

Kıbrıscık ismi 1960'lı yılları anlatan Hatırla Sevgili adlı dizide de geçmiştir. Dizide Ahmet, aşık olduğu Yasemin'i unutmak için Kıbrıscık'a Kaymakam vekili olarak gitmiş ve uzun bir süre burada kalmıştır.

Bloğumuzda yayınlanan yazılardan hemen haberiniz olsun.